وبلاگ

هش ریت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال چیست ؟

هش ریت
ارز دیجیتال

هش ریت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال چیست ؟

هش ریت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال چیست ؟

هش ریت در فضای رمز ارزها به روند دستیابی به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال گفته میشود . استخراج کنندگان به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال گفته میشود . استخراج کنندگان رمز ارزها در این روند از کامپیوترهای قدرتمند و خاصی استفاده می کنند . معادلات مختلف در قالب ایجاد نوبت یا فرصت توسط این سخت افزارها حل میشود و شبکه در ازای این حضور و زحمت حل معادله به کاربران پاداش می دهد .

ماینر ها که همان سخت افزارهای موجود در شبکه هستند تمامی معاملات گذشته و حال را در شبکه بررسی میکند و خود را به روز نگه میدارند . انتقال دهنده و دریافت کننده کلیه اطلاعات تراکنش را توسط ماینرها انجام میدهند .  هش یا هشینگ  یعنی دریافت یک رشته با یک طول دلخواه و تبدیل آن به یک خروجی با طول ثابت.

برای استخراج موفقیت آمیز بلاک و دریافت بیت کوین ، دستگاه ماینر باید هدر بلاک را که کوچک تر یا برابر با هدف است هش کند . هدف  یک عدد هگزا دسیمال  است که ماینرها برای استخراج یک بلاک باید آن را پیدا کنند . عملکرد هدف این است که مطمئن شود . تعداد ثابتی از بیت کوین ها در طول زمان در بازار ارائه می شود . برای حفظ این ثبات ، هدف یاری میکند تا هر چه پیش میرویم استخراج بیت کوین سخت تر شود .

شماره ی هدف اصولا هر دو هفته یک بار تغییر می کند . دستگاههای ماین با بهره مندی از ترکیب های گوناگون شماره ها و حروف های ممکن در هر هدر بلاک هدف را می یابند . به این رشته که در هر هدر بلاک مقدار متغیری دارد نانس  Nonce  گفته می شود . ماینرها با نانس صفر شروع می کنند و با هر بار حدس زدن آن را افزایش می دهند تا به هدف برسند . احتمال رسیدن به هش صحیح بسیار کم است .

لازم به ذکر است که پروسه ی کلی ماینرها به صورت گروهی انجام میگیرد یعنی ماینرها به صورت تکی فعالیت نمی کنند . هر ماینر درون استخری قرار میگیرد که تعدادی ماینر دیگر نیز وجود دارد . همه ی این ماینرها یک تیم هستند و هر ماینری که به هدف یا جواب صحیح برسد کل ماینرهای موجود در استخر پاداش  تقسیم میشود..

به هش زیر نگاه کنید :

این نوعی هش ریت است که در واقع توسط ماینرها تولید شده است .

هش ریت مساوی با مقدار تلاشها در هر ثانیه در شبکه ی بیت کوین برای کامل کردن محاسبه است . در واقع هش ریت تقریبا تعداد تمام هش هایی است که ماینرها در سراسر جهان برای رسیدن به هدف تولید می کنند .

 

هش ریت بر حسب تعداد هش بر ثانیه محاسبه میشود :

برای مثال :

 • کیلو هش مساوی با 1000 هش بر ثانیه
 • مگا هش مساوی با 1000 کیلو هش بر ثانیه
 • ترا هش مساوی با 1000مگاهش بر ثانیه
 • پتا هش برابر با 1000 مگاهش بر ثانیه

در استخراج بیت کوین نوسانات می توانند چشمگیر باشد . این افزایش یا کاهش اصولا تا درصد رایج و عادی است این نوسانات به دلیل خاموش بودن دستگاههای مانیر نیست .

امکان محاسبه ی دقیق هش ریت شبکه ی بیت کوین وجود ندارد . تعداد ماینرها بسیار زیاد است و تحلیل گران ارز دیجیتال عددی تخمینی ارائه کرده اند .

هش ریت مساوی با تعداد تلاشهای در هر ثانیه در شبکه ی بیت کوین برای کامل کردن محاسبه و رسیدن به هدف است . ماینرها مدل های مختلفی دارد و هر رمز ارز با دستگاه متفاوتی استخراج می شود . در واقع هش ریت آنها نیز یکسان نیست . چرا که فرآیند استخراج به مقادیر مختلفی از حافظه ، توان و محاسبات بستگی دارد . افراد برای محاسبه هش ریت  خودشان با نرم افزارهای خاصی با ارائه اطلاعات دستگاه ، توان مصرفی هزینه های برق ، می توانند بر عدد هش ریت خود برسند .

مدلی از دستگاههای مدرن ماینینگ هش ریت برابر با 110 میلیون تراهش بر ثانیه یعنی 110 میلیون تلاش برای حل مسئله ی هشینگ در هر ثانیه دارد.

هر چه تعداد هش بیشتر باشد بهتر است ، زیرا شانس ماینرها برای یافتن بلاک بعدی دریافت پاداش زیادتر خواهد شد . برای فهم بهتر این موضوع در ماینرهای مختلف به تاس انداختن فکر کنید هر چقدر دستگاهها قوی تر باشد تعداد دفعات بیشتری تاس می اندازد تا جفت شیش بیاورد . فرض کنید که دستگاهی می تواند در یک دقیقه 100 تاس بیاندازد و دستگاهی دیگر در هر دقیقه 2000 تاس می اندازد . هر چه قدر دستگاههای ما نیز جدیدتر شوند پس هش ریت آنها افزایش می یابد . لازم به ذکر است یک شبکه ی خوب لزوما به استخراج سریعتر بیت کوین گفته نمیشود .

یکی از مزیت های بیت کوین آن است که تعداد مشخصی از آن تولید میشود و با پیش روی زمان دشواری استخراج آن افزایش می یابد . در واقع با کم تر شدن میزان بیت کوین باقی مانده ، افزایش سرعت ماینینگ ها رابطه ی عکس دارد . نکته ی بسیار مهم آن است که طبق معادلات بنده استخراج بیت کوین هیچگاه پایان نمی پذیرد.

در دوره ی آموزش ماینینگ ارزهای دیجیتال در مورد آن به صورت کامل و شفاف توضیحاتی ارائه شده است.

در سال 2018 بررسی ها نشان داد که شش گروه استخراج بیت بیشتر از 80 درصد استخراج را انجام می دادند. افراد یا شرکت های چینی پنج گروه از شش گروه بودند . در نتیجه چین از بزرگترین کشورهای ماینینگ ارزهای دیجیتال است . اما از سال 2021 رئیس جمهور چین ماین ارزهای دیجیتال هم چون بیت کوین را ممنوع اعلام کرد تعداد زیادی دستگاه خاموش شدند .

در حال حاضر چینی ها بیشتر روی تولید دستگاه ماین فعالیت می کنند و استخراج بیت کوین توسط این دستگاهها دیگر پرطرفدار نیست . مصرف زیاد برق و آلاینده های زیست محیطی ناشی از این مصرف برق در کنار سایر معایب اندک آینده ی غیر قابل حدسی را برای هش ریت و ماهیت بیت کوین شامل میشود؟

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد بیت کوین و نحوه استخراج آن در آینده ، قیمت و ارزش آن در پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

بیت کوین و سایر رمز ارزها با فناوری شگفت انگیز بلاک چین ساخته شده اند . بلاک چین به معنی زنجیره ی بلاک هاست . بلاک ها پرونده هایی هستند که اطلاعات مربوط به آخرین تراکنش های انجام شده در شبکه را در خود جمع آوری و ثبت می کنند . هر دفعه که فردی بیت کوین خریداری می کند تراکنش در بلاک چین ثبت می گردد .

همه ی تراکنش ها به صورت عمدی قابل رویت است . اما امکان تغییر یا دست کاری در آن وجود ندارد . بلاک چین بیت کوین در واقع  یک دفتر ثبت دیجیتال از کلیه تراکنش هاست .از جایی که بلاک هم چون پرونده است برای هشینگ بلاک های بزرگتر نیاز به ماینر با توان معرفی بالاتر داریم .

هش ریت چه رابطه ای با سودآوری دارد ؟

هر چقدر هش ریت شبکه بالاتر برود یعنی تعداد دفعات ( شانس ) ماینر برای یافتن بلاک بعدی و دریافت پاداش بیشتر می شود . اما هر چه تعداد ماینرهای شبکه زیاد شود ماینینگ دشوارتر می شود . زیرا ماینرها برای حل محاسبات و دریافت پاداش بلاک باید حدس های بیشتری بزنند . با افزایش سختی شبکه هش ریت نیز افزایش می یابد .

تغییرات در قدرت هشینگ با سختی ، مقدار ماینرهای در شبکه و در نهایت سودی که استخراج کنندگان از استخراج به دست می آورند رابطه ی مستقیم دارد اگر به فکر سرمایه گذاری روی بیت کوین چه در قالب خرید و چه در قالب ماین هستید بی گدار به آب نزنید. اطلاعات خود را به روز کنید و با کارشناسان ما درارتباط باشید .

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping